Streik ved Amazons tyske varelagre på black friday
(NTB-Reuters:) Tysk fagbevegelse har varslet streik ved lagerhusene til Amazon på selveste black friday.
Ifølge fagforbundet Verdi er det ventet at rundt 3000 arbeidere kommer til å delta i streiken ved selskapets lagre i ni byer i ulike deler av Tyskland. De krever at det amerikanske netthandelselskapet inngår tariffavtale med de ansatte.
Amazon sier på sin side at streiken ikke kommer til å påvirke kundenes bestillinger. Det insisterer også på at lønnsnivået er rettferdig. Ifølge en talsperson for selskapet jobber det rundt 40.000 personer ved selskapets logistikksentre i Tyskland. I tillegg blir det leid inn rundt 12.000 arbeidere i spesielt travle perioder.
Det er også planlagt protester utenfor butikkene til kleskjeden Zara i Spania og andre europeiske byer. Også der er kravet bedre lønnsforhold og at de ansatte får en større del av overskuddet. Zara er eid av spanske Inditex Group.
(©NTB)
Flere retailnotiser
-
Kicks lanserer wellness-kategori
-
Norgesgruppen endrer Trumf-bonus etter kritikk
-
Høyesterett tar sak om Wolt-bud
-
Varehandel-forhandlinger i gang
-
Adlibris legger ned norsk nettbutikk
-
Mekling i varehandelen – Nær 1000 butikkansatte kan bli tatt ut i streik
-
Gamestop vil kjøpe Ebay – byr 55,5 milliarder dollar
-
Nå kan mobilen brukes som betalingsterminal
-
Taxfree og matbutikker kan bli streikestengt
-
Konkurransetilsynet overtar håndhevingen av lov om god handelsskikk
-
Victoria's Secret til sak mot Normal
-
Nordmenn bruker minst kontanter i Norden
-
Outland etablerer seg på Jekta Storsenter i Tromsø
-
Rustas kundeklubb når sju millioner medlemmer
-
Tre nominerte til Etisk handel prisen 2026
-
Konkurransetilsynet vil vurdere Elkjøps oppkjøp av Eplehuset
-
Mann laget flammer med lighter og hårspray i butikk
-
First Price og Fiskemannen dropper laks med russisk fôr
-
Fagforening anmelder Felleskjøpet for søndagsåpent
-
Unge Venstre vil la 15-åringer få selge alkohol