
Godt år for Olav Thons norske og svenske kjøpesentre
Olav Thon Gruppen la tirsdag fram nøkkeltall for 2015 som viser at det var et godt år for deres norske og svenske kjøpesentre. Tallene viser også at grensehandelen fortsatt er betydelig og at svekket norsk økonomi i liten grad påvirker omsetningen.
Totalomsetningen i Norge ble NOK 62.5 milliarder, en økning på 4,1 prosent. Eller 2,5 milliarder målt i kroner. Korrigert for utvidelser anslås økningen på sammenlignbare arealer å være ca 3,3 prosent.
Kjøpesenteromsetningen utviklet seg positivt i alle årets kvartaler. Også i 2015 viste det seg at været påvirker omsetningsutviklingen. Det dårlige sommerværet i store deler av landet gav svært høye økninger i juli. August hadde mye fint vær og var årets svakeste måned omsetningsmessig.
Handelen i desember - julehandelen - økte med 2,1 prosent. Tallene var svake for første del av desember, etter en svært god avslutning på november med Black Friday. Siste uke før julaften og romjula hadde gjennomgående gode økninger.
Svekket norsk økonomi merkes lite
Norsk økonomi har gjennom hele året svekket seg betydelig som følge av det sterke oljeprisfallet. Arbeidsledigheten er økende og folk flest er mer usikker på sin egen fremtidige økonomi. Norsk detaljhandel har til tross for dette ikke vært særlig påvirket.- Fra tidligere perioder med svak norsk økonomi og usikkerhet, har vi ikke sett svekkelser i detaljhandelen. Vi ser derfor fortsatt for oss en god utvikling i norsk detaljhandel også i 2016, sier Tron Harald Bjerke, konserndirektør Eiendom.
Norges sju største kjøpesenter er eid og forvaltet av Olav Thon Gruppen:
Sandvika Storsenter | 3.269 mill. |
Lagunen Storsenter | 3.131 mill. |
Strømmen Storsenter | 3.032 mill. |
Amfi Moa | 2.778 mill. |
Sørlandssenteret | 2.375 mill. |
Kvadrat | 2.301 mill. |
Storo Storsenter | 2.228 mill. |
Strømmen Storsenter nådde en omsetning på tre milliarder for første gang.
– For oss er 2015 ny omsetningsrekord. Vi holder vår posisjon som Norges største kjøpesenter, og det er vi naturligvis svært stolte over. Med tanke på sterkere konkurranse i senterets primærmarked, fortsatt vekst i netthandel og en rufsete økonomi så er vi svært fornøyde med at vi oppnår omsetningsvekst og omsetningsrekord i 2015. Det ligger en omfattende innsats fra hver eneste butikk på senteret bak disse tallene. Jeg er imponert over både innsats og engasjement.
Investeringer i eksisterende kjøpesenter
Olav Thon Gruppen har også i 2015 hatt en nokså stor investeringstakt i kjøpesentereiendommer, primært utvidelser av eksisterende sentre. Amfi Orkanger ble ferdigstilt våren 2015. Kvadrat åpnet et tilbygg og Amfi Moa har også del-utbygginger som pågår. Sartor Storsenter ferdigstilte ytterligere arealer. Endelig ferdigstillelse av senteret skjer først i 2016. Det har ellers vært diverse mindre utvidelser ved flere sentre.
- Vi ser at Amfi Mandal, Amfi Eidsvoll og Amfi Voss har hatt gode tall i 2015 etter utvidelser utført i 2014. Vi har planlagt flere store utvidelser og nybygg ved våre sentre i 2016. Jessheim Storsenter, Lagunen Storsenter og Amfi Kanebogen ved Harstad er de største prosjektene, sier Bjerke optimistisk.
Ekspanderte med to nye kjøpesentre i Sverige
Olav Thon Gruppen utvidet i 2014 sin kjøpesentervirksomhet i Sverige. I 2015 ervervet de ytterligere to kjøpesentre. Ett i tilknytningen til senteret Etage i Trollhättan og en større seksjon av kjøpesenteret Torp ved Uddevalla.
De svenske kjøpesentrene omsatte totalt for SEK 11,2 milliarder en økning på 469 millioner. Dette utgjør 4,4 prosent. Charlottenbergs Shoppingcenter oppnådde for første gang en omsetning på SEK 2.000 millioner.
Grensehandel-sentrene har hatt en økning med totalt seks prosent. Den norske kronen har svekket seg betydelig gjennom året og medførte at grensehandelen flatet ut en del mot slutten av året. Likevel er grensehandelen betydelig og det er fortsatt store prisforskjeller i de fleste varegrupper.