
Extenda Retail ønsker både store og små retailere som kunder
Extenda Retail har en sterk posisjon både i Norge og Sverige, og nå vil selskapet også ha flere kunder ute i Europa.
Programvare- og konsulentvirksomheten i Visma Retail ble i høst skilt ut fra Visma og fikk STG Partners som ny eier. Virksomheten ble samtidig slått sammen med det svenske selskapet Extenda.
Lars-Harald Green overtok nylig som adm. dir. for Extenda Retail i Norge etter å ha ledet softwareutviklingsselskapet i Visma Retail.
Han forteller at de produktene som det sammenslåtte selskapet skal levere på det norske markedet framover, vil være delt i to:
1. Fullstendige, end-to-end retail-løsninger
Store, komplekse kjedeløsninger. I Norge brukes slike primært av dagligvarekjedene og enkelte, større faghandelskunder, internasjonalt kjeder innenfor apotek og convenience.
– Løsningene er integrert hele veien fra kassapunktene ute i butikkene og tilbake til hovedkontoret med varelager og innkjøp. Denne porteføljen skal vi vokse på internasjonalt etter fusjonen med Extenda, sier Green.
En slik stor løsning er allerede installert hos AF Blakemore i England, Joyces i Irland, ST1 i Sverige og det er pågående prosjekt med Coop i Sverige og Ungarn.
Extenda hadde inn i fusjonen med seg store kunder som er representert i flere land. Framover vil Extenda Retail fortsette å jakte på slike store tier 1-kunder.
2. Enklere løsninger for SMB
For SMB leverer Extenda Retail mer lettbeinte, enklere produkter som kan være installert og i drift på få dager. Slike systemer har Visma Retail solgt mange av til faghandelen i Norge.
Kassapunktet Wallmob er et eksempel:
– På fem minutter kan du ha kassapunktet i gang sammen med eAccounting og Vipps, sier Green.

I nye Extenda Retail er SMB definert som en egen satsing. Systemene passer for små aktører eller mellomstore kjeder som ofte har integrasjon med en ERP-løsning. Bokhandlerkjeder er et eksempel på typiske brukere.
– På hvilken måte vil norske kunder merke fusjonen og det nye Extenda Retail?
– Ikke så mye utover at vi blir et mer fokusert softwareselskap for å kunne vokse internasjonalt. Hardware-salg og ettermarked-tjenester vil bli tonet ned, men noe vi fortsatt vil tilby gjennom viktige partnere. Teknisk service blir igjen i Visma-konsernet, i Visma Exso, svarer Green.
De viktigste driverne
Vi spør Extenda Retail-sjefen for Norge om hvilke trender han ser for seg framover, og Green svarer.
Store mengder data inn til beslutningsstøtte og smarte løsninger for assistanse eller automatisering.
Bransjeglidning. Løsningene er ikke lenger bransjespesifikke, men kan brukes på tvers av vertikalene. Derfor må løsningene være fleksible.
Netthandel gjør det viktig å ha åpne løsninger slik at de kan brukes i alle kanaler.
Logistikk. Kravet til retailere om å ha en dynamisk og god logistikk øker. Warehouse management og distribusjon er felter som Extenda Retail skal levere løsninger for. De har foreløpig ikke installert mange av dem i Norge, men antallet forventes å øke da de allerede har stor suksess i Sverige med ledende kjeder som Kjell & Company.
Fysisk butikkvil fremdeles være i hjertet av handleopplevelsen der kvaliteten på service differensierer vinnere og tapere.
Hurtige, kontinuerlige endringeri løsninger og konsepter med eksperimentering fremfor store, langsiktige initiativ.
Integrasjoner. Alle Extenda Retails systemer kan integreres med de mest utbredte nettbutikkløsningene.
Et spesialområde for Extenda Retail er å ha løsninger hvor den korrekte prisen alltid kan beregnes for den enkelte kombinasjon av varer, butikk, kunde og tidspunkt. Kjeder kan ha differensierte priser hvis de ønsker det. Green forteller at nettbutikken kan spørre deres systemer om riktig pris på det sted og tidspunktet kunder kjøper.
Når det gjelder det økende antall betalingsløsninger, velger Extenda Retail å være pragmatiske. De skal ikke nødvendigvis støtte alle alternativer til enhver tid. De mest utbredte betalingsalternativene ligger inne som standard. Alternativer som ikke er like utbredt diskuterer det med kundene om det skal lages støtte for.